Jaki domofon wybrać?

Odpowiednio wybrany domofon jest gwarantem nie tylko bezpieczeństwa, ale również i komfortu użytkowania. Szczególnie ważna jest jego funkcja w bloku, ponieważ ogranicza on dostęp do wejścia na posesję wszelkim niepożądanym osobom. Dzięki temu nie tylko jest wygodnym systemem komunikacyjnym na małych odległościach, ale również zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Na dzisiejszym rynku dostępne są zarówno domofony analogowe, jak i cyfrowe. Ich szeroki wybór pozwala na odpowiednie dobranie modelu odpowiedniego dla nas wedle potrzeb i preferencji, zarówno odnośnie funkcjonalności, jak i względów estetycznych. Warto zaznaczyć również fakt, iż wiele modeli może być z czasem dodatkowo rozbudowywanych oraz uzupełnianych o nowe funkcje, co świetnie sprawdza się w momencie, gdy zależy nam na stosowaniu aktualnych rozwiązań.

Najbardziej standardowymi typami domofonów są urządzenia analogowe. Sprawdzają się one w większym stopniu w przypadku domów jednorodzinnych lub małej ilości mieszkań w bloku. Budowa takiego modelu jest stosunkowo prosta, ponieważ każdy z unifonów, czyli aparatów znajdujących się w mieszkaniu połączony jest z bramofonem, który z kolei ulokowany jest na zewnątrz. Ten typ domofonów dedykowany jest małej ilości mieszkań ze względu na to, że przy większej ich liczbie możemy mieć do czynienia z pogorszeniem jakości dźwięku. Podczas procesu wybierania typu domofonu, ważne jest również to, jakie podzespoły elektroniczne są wykorzystane przy jego budowie. Ich jakość w znaczny sposób wpływa na jakość dźwięku.

Drugim rodzajem domofonów są domofony cyfrowe. Opierają się one na centralnym systemie z dekoderami i w większości przypadków posiadają klawiaturę, na której można wpisać specjalny kod otwierający furtkę lub drzwi albo numer lokalu, do którego chcemy się dostać.

Najczęstszym rozwiązaniem w przypadku bloków jest domofon bezsłuchawkowy, który zapewnia niezwykłą łatwość użycia, bezpieczeństwo przed nieproszonymi gośćmi oraz wysoką jakość dźwięku. Domofony cyfrowe są wyposażone w głośnik, wyświetlacz cyfrowy, na którym widnieje numer lokalu, a także w mikrofon. Domofon cyfrowy podłączany jest przewodem dwużyłowym, co sprawia, że cechuje się łatwością instalacji.

Domofon do wieżowca, osiedla

Kolejnym typem dedykowanym w obrębie osiedla jest domofon bezprzewodowy. Idealnie sprawdzi się on w miejscu, gdzie poprowadzenie kabli byłoby niezwykle problematyczne. Ten rodzaj modeli pozwala przede wszystkim na sprawną wymianę informacji między unifonem, a stacją bramową. Poprzez wykorzystanie technologii radiowej, możliwe jest otwarcie bramy z dowolnego miejsca w domu przy pomocy właściwego przycisku na pilocie, który poprzez drogę radiową uruchamia zamek elektromagnetyczny. Zasięg tego rodzaju domofonu wynosi zazwyczaj do 400 metrów w terenie więc może on również znaleźć zastosowanie w biurowym wieżowcu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ nie zmusza ono do poprowadzenia kabli, zatem oprócz wygody, jego zaletą jest szybkość montażu.