Dlaczego domofony z monitorem?

Domofon jest urządzeniem niepozornym, natomiast stanowi niezwykle ważny element naszego domu. Jest on gwarancją nie tylko bezpieczeństwa, ale również zapewnia wysoki standard komunikacji. Powinien on zatem być odpowiednio dobrany do miejsca, w którym mieszkamy, a także do naszych indywidualnych preferencji.

Na rynku dostępne są domofony, które można podzielić przede wszystkim na analogowe oraz cyfrowe. Są one zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania technologicznego oraz funkcji, które oferują. Podstawowym rodzajem domofonu jest wersja analogowa, natomiast te, które wyposażone są w wiele różnorodnych funkcji to domofony cyfrowe.

Domofony cyfrowe są najczęściej wykorzystywane blokach mieszkalnych lub osiedlach, przy których dostęp do klatki ma kilka etapów. Pierwszy domofon instalowany jest przy bramie wjazdowej, natomiast kolejny mieści się przy wejściu na odpowiednią klatkę schodową.

Domofon cyfrowy może być wyposażony w monitor i występuje pod nazwą wideodomofonu. Monitor zastępuje klasyczny aparat wideodomofonowy, który składa się z modułu zawierającego kineskop, a także montowanego obok unifonu. Jest to urządzenie głośnomówiące, które nie wymaga montażu jakiegokolwiek aparatu rozmównego Monitor ten ulokowany jest w domu lub mieszkaniu. Dzięki wysokiej jakości wykonania domofonów z monitorami, a także możliwości ich połączenia przez sieć Wi-Fi, dźwięk i obraz przez niego odbierany jest pozbawiony zakłóceń i zniekształceń. Dzięki wyposażeniu domofonu w monitor i kamerę, a także w funkcję pamięci, możliwe jest również pozostawienie wiadomości, która będzie do odsłuchania później. Pozwala to na sprawną komunikację w momencie, gdy nie ma nas w domu i jest rodzajem elektronicznego notatnika. Przydaje się ona na przykład wtedy, gdy chcemy zostawić wiadomość dzieciom wracającym ze szkoły, że naszykowany obiad jest w lodówce, a my wrócimy dzisiaj później do domu.

Domofon z monitorem umożliwia nam również podgląd na żywo tego, co dzieje się pod klatką oraz w obszarach objętych działaniem kamery. Oprócz tego, pozwala dowiedzieć się, czy ktoś chciał się do nas dostać w momencie, gdy nie było nas w domu. Ponadto zwiększamy swoje bezpieczeństwo, gdy w nim przebywamy, ponieważ wiemy kogo wpuszczamy do środka, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko otwarcia drzwi osobie nieuprawnionej. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększamy bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale również wszystkich naszych sąsiadów.

Domofony posiadające monitor znajdują również zastosowanie w domach jednorodzinnych, a także w budownictwie wielomieszkaniowym, a także w układach wielowejściowych.

Dodatkowo, gdy posiadamy domofon z monitorem, możemy połączyć go poprzez sieć GSM ze smartfonem. Użytkownik ma wtedy możliwość rozmowy w momencie, gdy sam przebywa poza obiektem. Ponadto może on otworzyć furtkę lub klatkę jedynie przy pomocy smartfona. Taki rodzaj domofonu wykorzystywany jest również jako część większego systemu zabezpieczeń, który często znajduje zastosowanie w inteligentnych domach.