Instalacje (wideo)domofonowe i ich wykonanie na pierwszy rzut oka wydają się być bardziej banalne niż dojenie krów. Cóż, ale nawet sposób dojenia krów może wpływać zarówno na jakość mleka jak i na samą krowę, tak więc proponujemy podejść do tematu z pewną pokorą i zastanowieniem. Typowo polska niechęć do szczegółów zemści się bowiem prędzej czy później. By uniknąć wielu problemów dobrze jest przedsięwziąć parę prostych kroków i wykonać całość prac raz, a dobrze. Poniżej parę sugestii jak osiągnąć błogostan 🙂 …. :
- Jeśli zauważysz dziwne zachowanie systemu w ramach sieci (poszczególne klatki, budynki połączone w sieć), problemy z łącznością, zawieszanie itp. sprawdź w pierwszej kolejności czy masa systemu DSX ma połączenie galwaniczne z uziemieniem budynku w kilku miejscach (np. omomierzem pomiędzy masą systemu a metalową obudową szachtu teletechnicznego). Bardzo częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest partackie wykonanie osadzenia zaczepów elektrycznych w ościeżnicach (zwarcia do metalowych framug), najczęściej przez wykonawców drzwi. Wówczas masa systemu domofonowego zamienia się w energetyczny przewód wyrównawczy, co wynika z faktu, iż elementy metalowe poszczególnych klatek nie są na tym samym potencjale skutkiem przepływu prądów błądzących. Jest to najczęstsza przyczyna jakichkolwiek niedomagań.
- Połączenie masy systemowej z ziemią jednak jest możliwe, ale TYLKO w jednym punkcie. Można wypróbować taki wariant w sytuacji gdy w obiekcie występują nadzwyczaj wysokie zakłócenia niewiadomego pochodzenia (spotkaliśmy się z przypadkiem gdy sąsiadujący z instalacją bank wytwarzał tło dziwnych zakłóceń przekraczających poziomem wszelakie normy – dało się je słyszeć na wiszącym w powietrzu kawałku kilku metrów drutu).
- Pamiętaj by zasilanie zaczepu w drzwiach poprowadzić osobną parą przewodów (odpowiedniego przekroju), która nie jest wspólna dla kabla sygnałowego łączącego panel zewnętrzny z centralką (modułem rozmówno-sterującym).
- Stosując dodatkowy przekaźnik na wyjściach dla zaczepu elektrycznego (np. do wysterowania solidnej zwory magnetycznej) nie zapomnij o równoległym dołączeniu do zacisków zwory/zaczepu diody prostowniczej (typowo 1A/300V) w kierunku zaporowym. Unikniesz dziwnych zawieszek, resetów całego systemu.
- Wykonując instalację magistralną w pionie dobrze jest upewnić się wcześniej jak ma być prowadzona instalacja telewizji kablowej. Można śmiało założyć (z dużą dozą prawdopodobieństwa), iż jeśli będzie to zrobione na kablach koncentrycznych będzie wykonane wyjątkowo niechlujnie i z pogwałceniem wszelakich zasad prowadzenia takich instalacji. A wówczas ulot z takiego dzieła wręcz uniemożliwi poprawną pracę systemu. Ponieważ nikt i nigdy tego nie poprawi (bo po co, to kablówce nie przeszkadza) sposobem na separację od generowanego śmietnika EM jest zastosowanie w pionach kabli ekranowanych STP. Obserwowaliśmy wiele takich przypadków.
- Nie prowadź sygnałów magistrali pionowej i poziomej (czasem układ budynku daje taką możliwość) w tej samej wiązce kablowej. Nastąpi przenik z magistrali pionowej (gdy jest w stanie spoczynku) na poziomą, co będzie słyszalne.
- Pamiętaj starą, prostą ale jakże aktualną zasadę : za 95% problemów z działaniem systemu odpowiada partacko wykonana instalacja lub źle dokonana konfiguracja. Wykonując instalację użyj dobrej jakości kabli oraz kup dobrej klasy zaciskarki wtyków RJ. Oszczędności tutaj dokonane zemszczą się szybciej niż myślisz. Za to dobrze wykonana instalacja wynagrodzi spokojem i uśmiechem.
- Zrób schemat blokowy wykonanej instalacji i nanieś na niego ustawienia poszczególnych modułów. Ułatwi to później działania konserwacyjne.
- Przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi systemu. Jeśli działasz po raz pierwszy z naszymi urządzeniami zmontuj sobie kilka modułów na stole i pobaw się konfiguracją. W razie wątpliwości bądź niejasności skontaktuj się z naszym działem technicznym. Większość problemów daje się rozwiązać drogą telefoniczną lub przez kontakt bezpośredni…….