Jaki domofon do domu jednorodzinnego?

Domofon jest niezwykle istotnym elementem naszego domu. Dzieje się tak, ponieważ jest on nie tylko gwarantem bezpieczeństwa, ale zapewnia również wysoki komfort komunikacji na małych odległościach. Szczególnie ważne jest zatem, by został on odpowiednio dobrany do rodzaju miejsca, w którym mieszkamy.

Rynek oferuje nam szeroką gamę różnorodnych domofonów, które przede wszystkim dzielą się na domofony analogowe oraz cyfrowe. Pozwala nam to wybrać odpowiedni rodzaj w zależności od naszych preferencji dotyczących zarówno funkcjonalności, jak i względów estetycznych. Wiele modeli domofonów może być w przyszłości modyfikowane, a zakres ich działań poszerzany o nowe funkcje oferowane przez rynek.

Podstawowym rodzajem domofonu jest domofon analogowy, którego elementy są połączone przy pomocy przewodu. Jeżeli nasz dom jest w trakcie budowy, warto pamiętać o tym, żeby zaplanować instalację domofonu analogowego za wczasu, ponieważ w późniejszych etapach budowy przeciągnięcie kabla może być problematyczne i wymagać od nas dodatkowego wysiłku.

Domofon analogowy jest dedykowany głównie do domów jednorodzinnych ze względu na swoją prostotę. Należy jednak pamiętać nie tylko o tym, by zaplanować trasę kabla, lecz również, by odpowiednio wcześnie zdecydować ile słuchawek chcemy mieć w całym domu. Pozwoli nam to uniknąć konieczności wykuwania dziur w ścianach pod kolejne przewody.

Bardziej zaawansowanym typem urządzeń są modele domofonów w wersji cyfrowej. Ich działanie opiera się na centralce bramowej. Urządzenie wyposażone jest w głośnik, mikrofon oraz numeryczną klawiaturę, która pozwala na wpisanie kodu dostępu do drzwi lub wprowadzeniu numeru lokalu. Oprócz tego w przypadku domofonów cyfrowych, możliwe jest dodatkowo ustalenie czasu wejścia oraz długości dzwonienia lub rozmowy. Taki rodzaj domofonu cechuje się wysoką jakością połączenia oraz możliwością podpięcia większej ilości unifonów. To rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim domom wielorodzinnym.

W przypadku domów jednorodzinnych, jeśli chcemy by nasz domofon posiadał więcej zaawansowanych funkcji niż domofon analogowy, rozwiązaniem są modele analogowo-cyfrowe. Są one połączeniem zalet obu wyżej wymienionych rodzajów. Unifony analogowe połączone są z cyfrowym bramofonem, co pozwala na wejście do obiektu poprzez wpisanie kodu lub przy pomocy specjalnej karty.

Każdy typ domofonów pozwala na otwarcie drzwi na różne sposoby. W podstawowej wersji urządzenia, furtkę z zewnątrz musimy otworzyć tradycyjnym kluczem. Natomiast urządzenia cyfrowe lub analogowo-cyfrowe wyposażone są w czytniki zbliżeniowe lub klawiaturę numeryczną, co pozwala na zastosowanie jednego z poniższych wariantów:

  • otwarcie drzwi za pomocą kodu – panel bramowy jest wyposażony w klawiaturę numeryczną umożliwiającą wprowadzenie zaprogramowanych wcześniej kodów otwierających furtkę,
  • otwarcie drzwi za pomocą karty lub breloczka zbliżeniowego – funkcja klucza zastąpiona jest przez kartę lub brelok zbliżeniowy, na których zapisany jest specjalny kod odczytywany przez moduł czytnika zainstalowany w bramofonie

Najbardziej standardowymi typami domofonów są urządzenia analogowe. Sprawdzają się one w większym stopniu w przypadku domów jednorodzinnych lub małej ilości mieszkań w bloku. Budowa takiego modelu jest stosunkowo prosta, ponieważ każdy z unifonów, czyli aparatów znajdujących się w mieszkaniu połączony jest z bramofonem, który z kolei ulokowany jest na zewnątrz. Ten typ domofonów dedykowany jest małej ilości mieszkań ze względu na to, że przy większej ich liczbie możemy mieć do czynienia z pogorszeniem jakości dźwięku. Podczas procesu wybierania typu domofonu, ważne jest również to, jakie podzespoły elektroniczne są wykorzystane przy jego budowie. Ich jakość w znaczny sposób wpływa na jakość dźwięku.

Drugim rodzajem domofonów są domofony cyfrowe. Opierają się one na centralnym systemie z dekoderami i w większości przypadków posiadają klawiaturę, na której można wpisać specjalny kod otwierający furtkę lub drzwi albo numer lokalu, do którego chcemy się dostać.

Najczęstszym rozwiązaniem w przypadku bloków jest domofon bezsłuchawkowy, który zapewnia niezwykłą łatwość użycia, bezpieczeństwo przed nieproszonymi gośćmi oraz wysoką jakość dźwięku. Domofony cyfrowe są wyposażone w głośnik, wyświetlacz cyfrowy, na którym widnieje numer lokalu, a także w mikrofon. Domofon cyfrowy podłączany jest przewodem dwużyłowym, co sprawia, że cechuje się łatwością instalacji.

Kolejnym typem dedykowanym w obrębie bloku jest domofon bezprzewodowy. Idealnie sprawdzi się on w miejscu, gdzie poprowadzenie kabli byłoby niezwykle problematyczne. Ten rodzaj modeli pozwala przede wszystkim na sprawną wymianę informacji między unifonem, a stacją bramową. Poprzez wykorzystanie technologii radiowej, możliwe jest otwarcie bramy z dowolnego miejsca w domu przy pomocy właściwego przycisku na pilocie, który poprzez drogę radiową uruchamia zamek elektromagnetyczny. Zasięg tego rodzaju domofonu wynosi zazwyczaj do 400 metrów w terenie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ nie zmusza ono do poprowadzenia kabli, zatem oprócz wygody, jego zaletą jest szybkość montażu.