Wideodomofon bezprzewodowy do bloku

Wybór odpowiedniego domofonu do miejsca, w którym mieszkamy jest niezwykle ważny ze względu na to, że nie tylko zapewnia nam wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również komfort codziennego użytkowania. Z tego względu warto odpowiednio go dobrać do naszych preferencji oraz rodzaju miejsca, w którym mieszkamy.

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które różnią się od siebie nie tylko stopniem zaawansowania technologicznego, ale również względami estetycznymi. Najbardziej podstawowym rodzajem domofonów są analogowe, natomiast te, które posiadają większą ilość funkcji to domofony cyfrowe. Te drugie pozwalają na różnego rodzaju modyfikacje, które stale dostarczane są przez rynek.

Domofony cyfrowe dedykowane są w przypadku bloków mieszkalnych lub osiedli, na których dostęp do mieszkania jest kilkuetapowy. Pierwszy domofon jest umieszczony już przy bramie wjazdowej, a następny przy wejściu na konkretną klatkę schodową.

Domofon cyfrowy wyposażony może być w kamerę, która w znaczny sposób podnosi poziom bezpieczeństwa. Jeden domofon może zostać podłączony nawet do kilkudziesięciu kamer CCTV, które zlokalizowane mogą być przy wspólnych przejściach oraz przy wejściach indywidualnych. Pozwala to nie tylko na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale również na sprawną komunikację. Wideodomofon pozwala zobaczyć, kto w danym momencie dzwoni do naszych drzwi, a także dowiedzieć się, kto i o jakiej porze chciał się z nami wcześniej skontaktować. Pozwala na to funkcja pamięci, dzięki której możemy nagrać również wiadomość, którą będzie można później odtworzyć. Szczególnie użyteczne jest to w momencie, w którym chcemy poinformować np. dzieci, o której będziemy w domu. Oprócz tego wideodomofon może zostać wyposażony w klawiaturę elektroniczną oraz elektroniczny spis lokatorów, dzięki któremu wystarczy znać nazwisko osoby, z którą chcemy się skontaktować, nie musimy pamiętać numeru jej mieszkania. Dodatkowo dostęp do klatki jest również możliwy przez wpisanie odpowiedniego kodu lub przyłożenie karty zbliżeniowej lub pastylki.

Wideofony dostępne są zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Różnica między nimi jest znacząca i polega między innymi na łatwości montażu. Wideodomofon przewodowy wymaga kopania długiego rowu, a także kucia otworów w ścianach, co często stanowi wyzwanie. Drugą opcją, która jest zdecydowanie wygodniejsza jest wideodomofon bezprzewodowy. Można doprowadzić do całej instalacji zasilanie z domu, co powoduje, że odpada nam konieczność martwienia się o zasilanie bramofonu oraz elektrozamka.

Wideodomofon bezprzewodowy działa tak samo dobrze jak ten, który wymaga okablowania. Nie ma również różnicy w jakości transmisji. Często również oferowane są wideofony pozwalające na sterowanie bramą oraz uzyskanie podglądu z użyciem smartfona lub tabletu z wykorzystaniem sieci Ethernet lub domowego WiFi.

Bezprzewodowa wersja wideodomofonu świetnie sprawdza się również w momencie, gdy chcemy połączyć go z większą ilością urządzeń będących w domu. Może być on zatem dobrym rozwiązaniem w przypadku rozbudowanego systemu monitoringu, który wykorzystywany jest w inteligentnych domach.