Dlaczego wideodomofon z szyfratorem?

Domofon stanowi bardzo ważny element naszego domu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale również i wysoki standard komunikacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów domofonów, spośród których wyróżnić można przede wszystkim dwa rodzaje: analogowe oraz cyfrowe. Różnią się przede wszystkim stopniem zaawansowania technologicznego oraz ilością funkcji oferowanych przez nie. Podstawowym rodzajem są domofony analogowe, natomiast bardziej zaawansowane, bogatsze w funkcje to domofony cyfrowe. Te cyfrowe najczęściej wykorzystuje się w blokach mieszkalnych lub osiedlach, na których dostęp do konkretnego mieszkania ma kilka etapów. Pierwszy domofon jest instalowany przy bramie wjazdowej, a następny przy wejścia na odpowiednią klatkę schodową.

Jednym z udogodnień domofonów jest wbudowana kamera. Urządzenie występuje wtedy pod nazwą wideodomofon. Pozwala on na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, ponieważ może zostać podłączony nawet do kilkudziesięciu kamer CCTV, które ulokowane mogą zostać przy wspólnych przejściach oraz przy bramofonach przy wejściach indywidualnych. Udogodnienie to sprawia, że możemy nie tylko sprawdzić, co dzieje się w danym momencie na zewnątrz, ale również, czy ktoś nie chciał się do nas dostać kiedy np. nie było nas w domu. Pozwala na to funkcja pamięci, którą posiada wiele wideodomofonów. Oprócz tego, w części z nich możliwe jest zostawienie wiadomości dla domowników, co wydaje się szczególnie użyteczne, kiedy potrzebujemy np. poinformować dzieci, o której wrócimy z pracy. Oczywiście korzystając z tego rodzaju domofonu wiemy przede wszystkim kogo wpuszczamy do środka, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko otwarcia drzwi osobie nieuprawnionej, a także zwiększa bezpieczeństwo nasze oraz wszystkich sąsiadów.

Wideodomofon może być również wyposażony w szyfrator. Jest to bardzo użyteczne rozwiązanie, z racji na fakt, że jest w stanie w dużym stopniu uprościć życie. Nie musimy za każdym razem wychodząc na chwilę z klatki pamiętać o posiadaniu kluczy do furtki. Wystarczy zapamiętać krótki kod, który następnie trzeba wprowadzić na wygodnej, podświetlanej klawiaturze domofonu.

Kupując wideodomofon z szyfratorem należy zwrócić uwagę na to, by był trwały, bezawaryjny oraz elegancki. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał, z jakiego jest wykonany, ponieważ może się to okazać kluczowe w przypadku jego odporności na warunki atmosferyczne. Oprócz tego istotna jest ilość kodów, które mogą zostać wprowadzone do naszego szyfratora w zależności od tego, czy chcemy z jego pomocą korzystać zarówno z furtki, jak i z bramy. Kody można przydzielić na dwa sposoby:

  • taki sam kod do sterowania furtki i bramy,
  • różny kod indywidualnie przydzielony przez administratora dla wejścia numer 1 oraz wejścia numer 2. Mogą zostać przydzielone wtedy każdemu użytkownikowi uprawnienia do otwarcia tylko furtki, tylko bramy lub obu tych wejść równocześnie

Istotną kwestią w przypadku wideodomofonu z szyfratorem jest to, by był odporny na deszcz i śnieg, ponieważ szczególnie w polskich warunkach jest to niezbędne. Do tego wykorzystuje się specjalne odwodnienia i uszczelki. Solidne wykonanie klawiatury jest również bardzo ważnym elementem, ponieważ klawiatura jest używana kilka razy dziennie, co naraża ją na zużycie, dlatego jedynie wykonanie jej z trwałych elementów pozwala na bezawaryjne działanie przez wiele lat.

Ułatwieniem w korzystaniu z wideodomofonu z szyfratorem jest również podświetlana klawiatura, co zwiększa komfort jego obsługi w nocy, ponieważ szukanie klawiszy w ciemności jest niezwykle ułatwione. Dodatkowo jest to udogodnienie dla osób niedowidzących.